Kedves Vilmos!

Mindenekelőtt nagyon köszönöm, hogy fiatal létedre a szabadidőd egy részét bulizás helyett a falu érdekének vagy hajlandó áldozni.
Rendkívül örültem neki, hogy valaki korszerű eszközzel begyűjti a közösség véleményét. Fárad annak a feldolgozásával.

Bár 76-os lévén nem tartozom azon 528 fiatal közé, akiket képviselni akarsz, azért szeretnék néhány gondolatot a figyelmedbe ajánlani. Illetve mindenki másnak is, akiket faluközösség néven szoktak emlegetni, és választó.

Nagyon kis település vagyunk ahhoz, hogy egy képviselő a lakosságnak csak 1/7 részével foglalkozzon. Szerintem minden képviselő képviselje az összes lakost. Pontosan azért, mert a több szem több oldalról látja ugyanazt a dolgot. Polihisztorok nincsenek, de a mi falunkban bőven van sok olyan ember, akik között érdemi(!) szakmai vitákat lehetne szervezni az eldöntendő kérdésekről. A jelen testület csaknem minden tagja ígérte ennek a szempontnak az érvényesítését. Csak a választások után hamar elfelejtették.

Nem tudom, hogy a 528 főben a csecsemők benne vannak-e. És te észrevetted volna-e azt a szakszerűtlenséget, hogy a bölcsődét a falu leginkább légszennyezett, legforgalmasabb helyére tervezték.

Szerintem egy lakásügynökség semmit nem segítene a fiatalok helyzetén. Nekik nem az eszmei - számukra arra ott az internet -, hanem az anyagi elérhetőség a gond. A kapzsitalista ügynökség valakinek - a fiatalnak vagy az önkormányzatnak - fölöslegesen sokba kerülne.
A balliberálisok által szajkózott bérlakás programnak két hibája van. A tetemes, meg nem térülő beruházáson túlmenően a piaci árnál kisebb bérleti díj támogatását, a felújítások finanaszírozását is a szociális alapból kellene kigazdálkodnia annak, aki következetes gazdálkodásra törekszik. Az átkosból gyökerező nosztalgiázók elfelejtik, hogy a tulajdonos állam kötelező fenntartó munkája belebukott abba, hogy a csókosok által vezetett ingatlankezelő vállalatok nem bírtak megfelelő állagmegóvásról, felújításról gondoskodni. Csókosokból ma is van elég, a falunkban is.

Az iskolába, munkahelyre (és bölcsődébe, óvodába, és az öregeknek a boltba) járásához fejlettebb közlekedés jól hangzik, csak pénz kérdése (járatok fenntartása). A falu területén belül, mert kívül a szomszédokkal és a kormánnyal való egyeztető szándékra és folyamatos szakértői munkára lenne szükség. Nevetséges, hogy a mai világban Szentendrén át nem lehet megoldani egy intelligens zöldhullámot. Szentendre déli szélétől Tahi északi széléig egy dinamikus haladást biztosítani. Nevetséges, hogy a zöld-átállás nem vesz tudomást arról, hogy a forgalom lassítása fokozza a légszennyezést.

A péntek és szombat esti volánbusz járat is csak pénz kérdése. Ki fizesse a ráfizetéses járatok fenntartását? Ősidők óta fennálló probléma, hogy a közlekedési vállalatoktól várják el, hogy kigazdálkodja ezt a szociális támogatást. Már nem a szocializmusban élünk, ahol mindenről az állam gondoskodott, a pénz a saját zsebei között osztódott, folyt el gyatra hatékonysággal.

Közösségi tereket a közösségek hozzanak létre! Önszerveződéssel, ha van olyan. Az önkormányzat támogassa, amivel kell. A Duna-partot egyelőre a zöldek akarják még elhanyagoltabb állapotba taszítani. Még ott is, ahol a szomszéd tulajdonosok urbánus állapotokat akarnának tartani.

Beszélgetés sorozat. Az jó lenne, sőt több is belőle. De miért feltörekvőkkel? Miért nem referenciákkal rendelkező előadókkal? Óriási kárai származnak a lakosságnak, a társadalomnak, a világnak abból, hogy a laikusok össz-népidemokráciája által terjedő téveszmék halmazából a nép nem találja az igazat.

Görkorcsolyázók, deszkások tere. Nem kis pénz létrehozni Leányfalun. Előzetesen célszerű lenne egy hiteles felmérés arról, hány személy érdekében, mekkora ráfordítás, honnan volna kigazdálkodható.

A közös a vitaklubok rendszere egy jó kezdeményezés. Ha a választások után is fennmarad. Azonban a szerteágazó egyedi elvárások halmazát nem lehet programnak nevezni. A képviselő és háttér csapata képessége lenne szükséges hozzá, hogy a szükséges és(!) elégséges tervezési követelmény alapján programmá formálja. Amit azután elfogadtatnak a követőikkel. Ezután jönne a maradéktalan végrehajtás.

A közvélemény felmérő lapon mit kell érteni ez alatt: "Leányfalun is vezessék be a közösségi költségvetést."? Szerintem minden költségvetésnek a közösség közös érdekét kell követnie. Én olyan értelemben válaszoltam az egyetértést, hogy a költségvetés szabadon választható tételeiről a következmények felmutatásával közvéleményt kellene felmérni. A felmérés eredményét nyilvánossá tenni. Minden szokásos elérhetőségi helyen kihirdetni.
"Meg vagy elégedve az alábbi szolgáltatások állapotával, minőségével?" kérdésekre kevés a válaszlehetőség. Vannak dolgok, amiről nincs információm; téves következtetésre vezet, ha kénytelen vagyok választani. Van amit részben megfelelőnek, részben változtatandónak vélek.
Nagyon nagy kár, hogy a a kérdőív végén derül ki, hogy a kapcsolattartási adataim az Alternatíva Párt kezébe kerülnének. Így töröltem az egész kitöltést. Nem az a bajom, hogy szocdemek, lélekben magam is az vagyok (a szociáldemokrácia eredeti, értelmi alapokon működő formájában), hanem az, hogy a programjuk csupa lózung, általánossági ígéretek, a megvalósítás hogyanjának, szavatosságának kifejtése nélkül.

Ismételt tisztelettel
Dr. Tóth Béla
leányfalusi választópolgár